×
All rights reserved © 2018 ROMAN KRAWIEC - specjalista ginekolog, położnik, cytolog.

Nowoczesne bezbolesne leczenie nadżerek – Fotokoagulator

  • Usuwanie nadżerek szyjki macicy promieniowaniem podczerwonym (fotokoagulacja) jest metodą polegającą na wykorzystaniu fali świetlnej o charakterystyce lasera neodymowo-yagowego. Wyemitowanie impulsu światła na nadżerkę powoduje nagłe odparowanie wody w komórkach tworzących nadżerkę, a w konsekwencji ich natychmiastowe obumarcie.

Zabieg polega na przyłożeniu do nadżerki światłowodu emitera, lekkim uciśnięciu w celu wyciśnięcia krwi z naczyń krwionośnych i emisji impulsu. Istnieje możliwość płynnej regulacji głębokości emisji promienia w tkanki nadżerki (z dokładnością do 0,1 mm) w zakresie od 0,7 do 2,4 milimetra. Umożliwia to precyzyjne ustalenie zakresu penetracji promienia w głąb tkanek, a tym samym zminimalizowanie zabiegu do zakresu ściśle niezbędnego oraz wyklucza powstawanie jakichkolwiek deformacji powierzchni lub blizn szyjki.

Czas zabiegu jest uzależniony od powierzchni nadżerki. Średnica 10 milimetrów lub mniej to jeden impuls średnio trwający 1,5 sekundy, nadżerka o powierzchni większej wymaga 2-4 impulsów, czyli czas efektywnego zabiegu likwidującego nadżerkę trwa w sumie około 3-4 sekundy.

Pacjentka może obserwować usuwanie nadżerki w czasie zabiegu na ekranie monitora. Po zabiegu wymagana jest tylko jedna wizyta kontrolna celem sprawdzenia prawidłowości gojenia się miejsca po usuniętej nadżerce.

Zaletami tej metody są:
  • Całkowita bezbolesność zabiegu
  • Uzyskanie najkrótszego z możliwych czasu wygojenia się szyjki po zabiegu
  • Brak efektu palenia tkanek, a tym samym nieprzyjemnej woni w czasie zabiegu
  • Możliwość najbardziej precyzyjnego wyboru głębokości i rozległości zabiegu
  • Leczenie w każdym dniu cyklu oprócz okresu krwawienia miesięcznego
  • Możliwość całkowicie bezpiecznego leczenia nadżerek w każdym okresie ciąży
  • Brak zmian strukturalno-czynnościowych szyjki po leczeniu – metoda jest szczególnie zalecana u kobiet przed zajściem w pierwszą ciążę
  • Możliwość leczenia przy wszczepionym elektrostymulatorze serca

Całkowity brak ograniczeń narzucanych pacjentce i koniecznych przy innych sposobach usuwania nadżerki

Wady tej metody:

Brak możliwości usunięcia nadżerki przy współistniejących poporodowych deformacjach szyjki w formie jej głębokich pęknięć, tzw. laceracjach szyjki. Powstają one zazwyczaj po niewłaściwie zeszytych lub nierozpoznanych w czasie porodu uszkodzeniach szyjki.

Wymagają wykonania zabiegu elektrokonizacji lub konizacji chirurgicznej przeprowadzanych już w warunkach szpitalnych.